TRENING

Disanje (Ki Disanje – Kokyuho)

Ki Disanje (Kokyuho)

Metoda disanja u kojoj kontroliranjem pokreta pojedinih dijelova tijela posredno kontroliramo kretanje dijafragme tijekom disanja. Namijenjena je poboljšanju disanja i njegovom smirivanju, čime se olakšava percepcija sebe i okoline.

Vježbe za zdravlje (Kenko Taiso) i Aikido vježbe (Aikido Taiso)

Vježbe za zdravlje (Kenko Taiso)

Skup vježbi koje se izvode stojeći, a svrha im je postići koordinaciju svih linija tijela. Uz njih je povezan i set vježbi istezanja koje se izvode na podu. Redovitim izvođenjem Kenko Taiso vježbi poboljšavamo povezanost i fleksibilnost vlastitog tijela.

Aikido vježbe (Aikido Taiso)

Vježbe u kojima vježbamo pokrete koji se često koriste u Aikido tehnikama. Ove vježbe uglavnom izvodimo sami (Hitoriwaza), za razliku od tehnika koje se obično izvode s partnerom (Kumiwaza)

Padovi (Ukemi)

Aikido tehnike u pravilu završavaju partnerovim bacanjem, pa su padovi važan dio treninga. Učimo padove koji su korisni u stvarnom životu, te padove koji uključuju veće kretanje i koriste se u tehnikama aikida koje se vježbaju na tatamiju.

Aikido tehnike

Aikido tehnike se obično izvode s partnerom. Nage je onaj koji izvodi tehniku, a Uke onaj na kome se tehnika izvodi. Tijekom treninga stalno mijenjamo uloge, a svaka od njih je podjednako važna. Aikido tehnike na tatamiju uglavnom završavaju padom Ukea; međutim, u stvarnom životu opasno je i nepromišljeno željeti nekoga baciti na tlo. Svrha padova u aikidu je naučiti promijeniti um jer u trenutku kada Uke padne, njegov um više nije fokusiran na Nagea. Dio aikido tehnika vježba se sa drvenim oružjem: mač (bokken), štap (jo), nož (tanto). 

Rad s drvenim oružjem